BAŞVURU FORMU

  Kişisel Verilerin Korunması ve Veri Gizlilik Bildirimini incelediğimi ve Fil Hazar Çözüm Merkezi ile paylaştığım tüm kişisel verilerimin doğru, güncel ve tam olduğunu beyan ve taahhüt ediyor ve işbu formdaki kişisel verilerimin Fil Hazar Çözüm Merkezi tarafından işlenmesine ve aktarılmasına rıza gösteriyorum.

  Oto Değer Kaybı

  OTO DEĞER KAYBI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

  oto değer kaybı

  oto değer kaybı

  Trafik kazalarının ardından araçlarını tamir ettiren sürücüler, ne kadar kusursuz onarımlar yapılsa da, TRAMER kayıtlarına hasarlı araç olarak geçecekleri gerçeğiyle yüzleşirler. Bu durum, aracın orijinal değerinden kaybetmesi olarak tanımlanabilir. Ancak doğru adımlarla, araç değer kaybını hesaplamak ve maddi kayıpları minimize etmek mümkündür.

  Oto Değer Kaybı Nedir?

  “Otomobillerde değer kaybı nedir?” sorusu, kazaya karışan birçok sürücünün aklını kurcalar. Oto değer kaybı, kaza sonrası tamir edilen aracın ikinci el piyasa değerinde yaşanan düşüşü ifade eder. Ne kadar kusursuz bir şekilde tamir edilirse edilsin, aracın satış fiyatı kaza öncesi değerinden her zaman daha düşük olacaktır.

  Oto Değer Kaybı Nasıl Oluşur?

  Birçok sürücü, aracını kaza sonrası tamir ettirdikten sonra satmayı tercih eder. Bu durum, araçların ikinci el satış fiyatlarında düşüş yaşandığını fark eden sürücülerin sayısının artmasına neden olmuştur. Kazaya karışan araç, onarıldıktan sonra yaşanan değer kaybı, hasarın derecesine bağlı olarak değişir. Değer kaybını tazmin eden taraf genellikle kazada tamamen kusurlu veya diğer sürücüye göre daha az kusurlu olan taraftır.

  Değer Kaybı Hakları Nelerdir?

  Kazadan sonra aracınızı orijinal parçalarla tamir etseniz bile, aracınız kusurlu olarak kaydedilecektir. Ancak kazada kusursuz olmanıza ve aracınızı kusursuz bir şekilde tamir ettirmenize rağmen, aracınızın değer kaybına uğraması sizi boyun eğmeye zorlamamalıdır. Kusursuz bir sürücü, kusurlu olan kişiden veya ruhsat sahibinden değer kaybını tazmin etmek için yasal yollarla talepte bulunabilir.

  Kusursuzluk Şartı

  Her kaza sonrası araçta değer kaybı oluşmaz. Değer kaybının oluşması için aracın kazada kusursuz olması veya tam kusurlu olmaması gerekmektedir. Kusursuz olduğunuz durumda, değer kaybının tamamını alabilirsiniz; tam kusurlu değilseniz, değer kaybını kusur oranında alabilirsiniz.

  Sigorta Şirketinden Tahsil Ediliyor

  Trafik poliçelerinde ödenen primlerin içerisinde oto değer kaybı teminatı bulunmaktadır. Bu teminat, kazada meydana gelen değer kaybını karşılar. Değer kaybı, sigorta şirketlerinden tahsil edilir.

  Başvuru Nasıl ve Ne Zaman

  Kaza sonrasında gerekli belgelerle birlikte (kaza tespit tutanağı, kesin ekspertiz raporu, ehliyet, ruhsat fotokopisi, hasar fotoğrafları ve talep dilekçesi) kusurlu aracın sigorta şirketine başvurulur. Başvurular, sigorta şirketlerinin e-posta adreslerine internet üzerinden veya iadeli taahhütlü posta yoluyla yapılabilir. Sigorta şirketi 15 gün içinde cevap vermez veya talebi reddederse, Sigorta Tahkim Komisyonu’nda dava açılır.

  Avukat Uyarısı

  Tahkime bireysel başvuru mümkündür. Ancak yargılama sürecinde teknik konuların avukat aracılığıyla takip edilmesi, hak kayıplarının önlenmesinde önemlidir. Mağdurların avukat gibi görünen ancak bu alanda uzman olmayan kişilere dikkat etmeleri önemlidir.

  Oto değer kaybı, kazanın ardından meydana gelen ek bir maddi kayıptır. Bu nedenle, değer kaybının hesaplanması ve tazmin edilmesi sürecinde doğru adımların atılması önemlidir. Bu konuda bize yazabilir ve bilgi alabilirsiniz.


  Ayrıcalıklarımızı Keşfedin.

  Kaliteli ve
  Güvenilir Hizmet

  Uzman kadromuz ve danışmanlarımızla danışanlarımıza kaliteli ve güvenilir hizmet sunmak için çalışmaktayız.

  Hızlı Destek ve
  Sürekli İletişim

  Danışanlarımıza en hızlı ve şeffaf desteği sunmak için çalışmaktayız. Başvuru öncesi ve sonrası tüm süreç içerisinde danışanlarımızı bilgilendirmekteyiz.

  Uzman Kadro ve
  Profesyonel İş Deneyimit

  Alanında uzman ve deneyimli kadromuzla danışanlarımıza en iyi hizmeti sunmaktayız.

  Bedensel Hasar Canlı Destek